Moe Suzuki
Moe Suzuki je bila rojena v Tokiu in je študirala fotografijo na londonskem kolidžu za komunikacijo (London College of the Communication) Umetniške univerze v Londonu (University of the Arts). Ob vrnitvi v Tokio po velikem potresu na vzhodu Japonske v letu 2011 se je Moe samostojno naučila veščine vezave knjig in pričela s kariero vizualne umetnice, pri čemer je številne osebne projekte pretvorila v ročno vezane umetniške knjige.
o avtorju
Njen prvotni medij je fotografija, ki se meša z arhivskimi podobami in ilustracijami, da z njimi ustvarja pripovedi tako v knjigah kot instalacijah. Njena dela se pogosto osredotočajo na tematike, kot so življenje v skupnosti, ljudje z raznimi oblikami invalidnosti, spiritualnost, ki bi mogoče potrebovala vizualni povod, da bi ponudila drugačno raven perspektive za razumevanje njene kompleksnosti. Njena zadnja umetniška knjiga Sohoki je prejela priznanja na mednarodni ravni; bila je v ožjem izboru za knjižni nagradi MACK First Book Award in Fiebre Dummy Book Award ter prejela posebno omembo za nagradi Kassel Dummy Award 2020 in Luma Rencontres Dummy Book Award 2021. Projekt je bil predstavljen na raznih svetovnih razstavah, v Tokiu, Kjotu, Avstraliji, Singapuru in na Severnem Irskem.
Sohoki
Sohoki je japonska beseda, ki je v uporabi od 16. stoletja kot splošni izraz za optično bolezen, ki povzroča vidno okvaro, dobesedno pomeni »senca na dnu«. Izraz aosohoki, dobesedno »zelena senca na dnu«, se je uporabljal za opis glavkoma. Obstaja teorija o izvoru te besede, in sicer ao (zelena) izvira iz Hipokratovega zapisa, kjer je navedeno, da se zenica obarva v zeleno barvo Sredozemskega morja preden dokončno oslepi. Čeprav se pojavi že precej nazaj v preteklosti in je eden najpogostejših vzrokov za okvare vida na Japonskem, vzrok za glavkom še ni popolnoma raziskan in zdravljenje ni vedno učinkovito.
Tak primer je tudi glavkom mojega očeta. Dnevne aplikacije zdravil že štirinajst let in operacija niso uravnali visokega pritiska v njegovem očesu, kar je povzročilo počasne, vendar napredujoče poškodbe vizualnega polja. Vsako dan se zbudi v rahlo bolj temno jutro in ko skuša nekaj prijeti, njegove roke pogosto zajamejo zrak namesto želenega predmeta. Oče je večino svojega življenja pisal dnevnike. Na potovanjih je fotografiral. Med uredniško kariero, ki je trajala skoraj petdeset let, je bil vedno obkrožen s knjigami in različnimi zapisi. Vendar zaradi glavkoma branje in pisanje zanj nimata več pomena. Prenehal je uporabljati stare dnevnike in začel uporabljati beležnico Visual Ease Black, pri čemer je uporabljal bela pisala na črnem papirju, kar olajša branje ljudem s poslabšanim vidom. Sčasoma pa je moral opustiti tudi to beležnico.
Čeprav je videti, da kljub napredovanju slepote mirno sprejema svojo usodo, pridejo trenutki, ko se obupano oklepa svojega pojemajočega vida, kot bi se boril, da bi ga ustavil pred popolnim izginotjem. Obenem okrog sebe gradi zid, da bi se zavaroval pred sočutjem ljudi, ki lahko vidijo tisto, česar sam ne more, in hkrati ne morejo videti tistega, kar on lahko. Ko kukam okrog tega zidu, opažam bežne podobe očetovega gibanja v in iz sence na dnu, nestabilno hojo, a hkrati čvrsto iskanje novih možnosti za dojemanje sveta okrog njega. Njegovo potovanje proti slepoti se premika naprej in nazaj med svetlobo in senco, podobno kot valovi, ki se premikajo k obali in stran od nje.